Dodaj produkty podając kody
Jak często włącza się pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozwala na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dla wielu osób, które je wybierają liczy się fakt, że jest ono ekologiczne, bezobsługowe i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w czasie eksploatacji. Oszczędności będą jednak możliwe, jeśli pompa ciepła zostanie prawidłowo dobrana. Tylko wtedy można liczyć na jej stabilną pracę. Zastanawiasz się jak często włącza się pompa ciepła, o której mówi się, że pracuje prawidłowo? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Z artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?
- Co to jest regulator i dlaczego warto o nim pamiętać w kontekście stabilnej pracy pompy ciepła?
- Jakie są powody niestabilnej pracy pompy ciepła?
- Czy moc pompy ciepła ma wpływ na częste włączanie i wyłączanie się pompy ciepła?
Jeżeli dobrze dobierzesz pompę ciepła, możesz mieć pewność, że będzie urządzeniem oszczędnym, które przez wiele lat użytkowania pozwoli Ci sporo zaoszczędzić. Choć to rozwiązanie nadal nie należy do najtańszych, warto w nie zainwestować. Wielu właścicieli zastanawia się nad tym, czy poniesione na zakup i montaż pompy ciepła koszty faktycznie się zwrócą. W dużej mierze zależy to nie tylko od prawidłowej instalacji, ale także odpowiedniego użytkowania i żywotności pompy ciepła. Oznacza to, że im dłużej utrzyma się bezawaryjność pompy, tym więcej jesteś w stanie zaoszczędzić (porównując pracę pompy do tradycyjnego źródła ciepła, np. kotła na paliwa stałe).
Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?
Decydując się na nowoczesne urządzenia grzewcze, należy odpowiedzieć sobie na pytanie — czy pompa ciepła pracuje cały czas? Okazuje się, że nie. Aby pracowała prawidłowo, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, do których należą przede wszystkim jakość sprężarki, która jest odpowiedzialna za generowanie ciepła pozwalającego ogrzać wnętrza i przygotować ciepłą wodę użytkową.
Wybierając pompę ciepła, zwróć uwagę na żywotność sprężarki (jest uzależniona od ilości godzin pracy) oraz moc pompy ciepła. Jeśli będzie za mała — sprężarka będzie pracować częściej, przez co zarówno rachunki będą większe, jak i sprężarka zużyje się szybciej. Chcąc mieć pewność, że pompa ciepła będzie pracowała prawidłowo, warto przyjąć, że w skali roku powinna pracować między 1800 a 2500 godzin (takie dane podaje większość producentów).
Zakładając, że moc pompy ciepła jest dobrana prawidłowo, jej bezawaryjna praca będzie uzależniona w dużej mierze od górnego i dolnego źródła ciepła (które są niezwykle ważnym elementem instalacji grzewczej). Wybierając pompy ciepła powietrze-woda należy jedynie udrożnić kanały powietrzne znajdujące się w budynku. Wodne i gruntowe pompy ciepła wymagają więcej uwagi.
Odpowiadając na pytanie, jak często włącza się pompa ciepła, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie budynku na ciepło. Prawidłowo ustawione krzywe grzewcze oraz upodobania użytkowników także nie są bez znaczenia.
Co to jest regulator i dlaczego warto o nim pamiętać w kontekście stabilnej pracy pompy ciepła?
Regulator, w który wyposażone są nowoczesne pompy ciepła, steruje czasowo ich pracą. Wystarczy ustawić tryb grzania i przedział czasowy, w którym urządzenie będzie produkowało wyższą temperaturę na zasilaniu. Poza ustawionym godzinami będzie jedynie utrzymywać ciepło w domu.
Mówiąc o regulatorze, warto zwrócić uwagę na większą bezwładność, która pojawia się przy ogrzewaniu powierzchniowym oraz na bufor wody grzewczej, w który może być wyposażona instalacja. Oba rozwiązania można zasilać energią, którą uzyskuje się w trakcie taryfy nocnej. Wówczas pompa ciepła będzie pracować, kiedy energia jest tańsza, a użytkownicy będą mogli korzystać z wyprodukowanego ciepła w ciągu dnia.
Jakie są powody niestabilnej pracy pompy ciepła?
Zastanawiając się, ile godzin na dobę pracuje pompa ciepła, musisz wiedzieć, że jeśli urządzenie włącza się za często, można mówić o jego niestabilnej pracy.
Aby rozwiązać problem, szczególnie jeśli występuje niewielkie obciążenie cieplne, warto postawić na wysoką pojemność cieplną instalacji, którą uzyskuje się za pomocą dużej ilość wody, jaka wypełnia instalację. Dzięki temu nawet, jeżeli zapotrzebowanie na ciepło będzie małe, ogrzanie dużej ilości wody z instalacji będzie wymagało sporej ilości energii, co oznacza, że cykle pracy sprężarki będą odpowiednio długie, a praca pompy ciepła prawidłowa. Nie będzie przy tym bardziej energochłonna, bo ciepło zostanie skumulowane w wodzie, które ta będzie oddawać powoli do pomieszczeń.
Czy moc pompy ciepła ma wpływ na częste włączanie i wyłączanie się pompy ciepła?
Moc pompy ciepła powinna być dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Nie ma jednak określonego "wzoru" dla doboru odpowiedniej mocy, ponieważ moc dobiera się do każdego budynku indywidualnie, bez względu na to, czy mowa tylko o ogrzewaniu czy także o przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Jeżeli moc pompy ciepła będzie nieodpowiednia, wówczas mogą pojawić się problemy — zarówno na samym początku, jak i po kilku latach eksploatacji.
Mała moc pompy ciepła — jaki ma wpływ na częste uruchamianie się urządzenia?
Za mała moc pompy ciepła oznacza, że w mroźne dni urządzenie może nie dostarczać odpowiedniej ilości ciepła potrzebnej do ogrzania pomieszczenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Konsekwencją takiej sytuacji będzie częstsze włączanie się urządzenia, a tym samym — jeśli wybrana zostanie gruntowa pompa ciepła, także do pobierania większej ilości ciepła z gruntu. W skrajnych przypadkach może dojść do jego wyczerpania.
Zbyt mała moc pompy ciepła może także doprowadzić do sytuacji, w jakiej trzeba będzie zamontować kolejne źródło ciepła, które uzupełni braki ciepła, np. kocioł gazowy lub grzałkę elektryczną. Wówczas trzeba liczyć się z wyższymi rachunkami.
Podsumowanie
Zależy Ci na wyborze pompy ciepła o odpowiedniej mocy? Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy pracują w naszej firmie. Podpowiedzą Ci nie tylko, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, ale również uświadomią jak często włącza się pompa ciepła, która pracuje prawidłowo.
Autor: Aneta Wojtczak