Dodaj produkty podając kody
Krzywa ciepła — jak prawidłowo ustawić ten parametr?

Pompy ciepła stają się coraz popularniejsze. Inwestorzy chętnie wykorzystują je w nowoczesnych systemach grzewczych, które pozwalają na bezobsługową i oszczędną eksploatację systemów ogrzewania. Aby instalacja była wydajna, każde urządzenie musi pracować zgodnie z zasadami, które zostały określone już na etapie projektowania. Aby zatem móc optymalnie korzystać z pompy ciepła, należy najpierw poznać mechanizm jej działania oraz parametry, które mają na to wpływ. Jednym z nich jest krzywa grzewcza. Co to takiego i jak ją ustawić opowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest krzywa grzewcza pompy ciepła?
- Jakie czynniki mają wpływ na krzywą grzewczą pompy ciepła?
- Jak powinna wyglądać prawidłowa krzywa grzewcza ustawiona dla pompy ciepła?
- Jak dobrze ustawić krzywą grzewczą?

Użytkownicy, którzy zdecydują się na montaż pompy ciepła, powinni wiedzieć, że urządzenie w czasie instalacji jest wstępnie konfigurowane przez fachowca. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na podłączenie urządzenia grzewczego z usługą zdalnego sterowania nim. Jest to rozwiązanie doskonałe ze względu na możliwość ciągłego monitorowania pracy pompy ciepła i natychmiastowego reagowania, jeśli wstępna konfiguracja nie odpowiada użytkownikom.
Zdarza się czasami, że Klient już po montażu pompy ciepła samodzielnie konfiguruje wybrane rozwiązania, które mają sprawić, że pompa ciepła sprosta preferencjom jego i innych domowników, a także będzie zgodna z charakterystyką energetyczną budynku. Decydując się na wprowadzenie określonych ustawień dla pompy ciepła, właściciel budynku będzie w stanie automatycznie wyregulować parametry, które są niezbędne do prawidłowej pracy całej instalacji grzewczej. Jednym z parametrów, który należy szczególnie wziąć pod uwagę, jest krzywa grzewcza pompy ciepła. Choć dla początkujących użytkowników wspomniany parametr może być tajemniczy, jego ustawienie nie jest skomplikowane. Warto tutaj mieć na uwadze, że dobrze dobrany sprawi, że pompa ciepła będzie pracowała prawidłowo, biorąc pod uwagę zarówno warunki panujące na zewnątrz, jak i oczekiwania domowników oraz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jeśli zastanawiasz się, co to jest krzywa grzewcza pompy ciepła i jak ją ustawić, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu, w którym omawiamy szczegóły dotyczące tego parametru.

Co to jest krzywa grzewcza pompy ciepła?
Krzywa ciepła pompy ciepła określa zależność, jaka występuje między temperaturą zasilania instalacji grzewczej a temperaturą, która w danym momencie występuje na zewnątrz.
Wspomniany parametr pokazuje, do jakiej temperatury pompa ciepła powinna ogrzać wodę, która ma zasilić instalację grzewczą o temperaturze, która akurat występuje na zewnątrz. Krzywą grzewczą określa się za pomocą dwóch parametrów — nachylenia oraz poziomu. Aby obliczyć krzywą grzewczą, należy zastosować odpowiedni wzór, który jasno określa nachylenie. Wystarczy kierować się parametrami, jakie ustawiono w systemie grzewczym.
Jakie czynniki mają wpływ na krzywą grzewczą pompy ciepła?
Najważniejszym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej, są oczekiwania mieszkańców względem temperatury wewnętrznej, jaka ma panować w poszczególnych wnętrzach. W tym wypadku trzeba pamiętać o tym, że temperatura, jaka panuje w pomieszczeniach, uzależniona jest od wielu czynników, do których można zaliczyć m.in.: zastosowaną w budynku termoizolację, czy moc pompy ciepła, która obsługuje instalację grzewczą. Uwagę należy także zwrócić na rodzaj posiadanej instalacji grzewczej, jak również bezpośrednio związany z nią czas bezwładności.
Jak powinna wyglądać prawidłowa krzywa grzewcza ustawiona dla pompy ciepła?
Krzywą grzewczą w pompie ciepła opisuje się jako prostą, która przechodzi przez punkty, jakie wyznaczono na dwóch osiach: pionowej i poziomej.
Oś pionowa określa temperaturę, która zasila instalację grzewczą. W przypadku pomp ciepła niskotemperaturowych, w zależności od modelu, może ona wahać się między 50 a 60°C. Jeżeli jako inwestor wybierzesz instalację niskotemperaturową, max. temp. zasilania będzie wynosiła około 38°C.
Oś pozioma określa wysokość temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Przykładowo — jeżeli temperatura zewnętrzna, przy której budynek musi być ogrzewany, wynosi 15°C, wówczas pompa ciepła zasili system grzewczy wodą o temperaturze 25°C.

Jak dobrze ustawić krzywą grzewczą?
Jeśli pompa ciepła będzie miała prawidłowo ustawioną krzywą grzewczą, wówczas możesz mieć pewność, że w domu lub innym budynku zachowany zostanie komfort cieplny, bez względu na to, jaka temperatura będzie panowała na zewnątrz. Prawidłowe nastawienie krzywej grzewczej może wydawać się trudne, ponieważ jest to proces złożony. I nie chodzi tutaj o wzory, dzięki którym można obliczyć jej wartość, ale o ilość prób i popełnionych przy nich błędów. Każdy użytkownik powinien mieć na uwadze, że po podłączeniu pompy ciepła nastawa krzywej grzewczej nie zawsze udaje się za pierwszym razem. Instalatorzy za każdym razem dążą do tego, aby jak najlepiej dopasować ten parametr, jednak ostatnich szlifów, które pozwalają osiągnąć komfortową temperaturę, dokonuje sam użytkownik systemu grzewczego.
Obserwuj warunki panujące w pomieszczeniach
Inwestor, który zdecyduje się na montaż pompy ciepła ma możliwość ciągłej korekty krzywej grzewczej. Aby była ona prawidłowa, należy cały czas obserwować warunki, jakie panują wewnątrz budynku i jeśli:
- w budynku jest za ciepło albo za zimno, musisz odpowiednio przesunąć krzywą grzewczą w dół lub w górę;
- panują mrozy, przez które w budynku robi się zimno, skoryguj kąt nachylenia krzywej grzewczej (do góry);
- w budynku jest za ciepło, wówczas przesuń krzywą grzewczą w dół.
Pamiętaj także o ważnej zasadzie — jeżeli sprawisz, że krzywa grzewcza będzie zbyt stroma, wówczas możesz doprowadzić do tego, że budynek będzie przegrzany. Kiedy natomiast za bardzo ją spłaszczysz, wówczas pomieszczenia mogą być niedogrzane.
Czas, jaki poświęcisz na idealne doprecyzowanie wartości krzywej grzewczej, zwróci Ci się w postaci komfortu cieplnego, a także realnych oszczędności (koszt energii znacznie spadnie). Warto także mieć na uwadze, że bez względu na to, czy wybierasz powietrzne pompy ciepła, czy gruntowe modele, sama ich instalacja sprawia, że w perspektywie lat jesteś w stanie sporo zaoszczędzić.
Jeśli jednak krzywa grzewcza będzie ustawiona nieprawidłowo, wówczas musisz liczyć się z tym, że zapotrzebowanie budynku na ciepło także wzrośnie. Dla przykładu — podnosząc niepotrzebnie temperaturę wewnątrz o stopień, możesz doprowadzić do zwiększenia zapotrzebowania nawet o około 6%. Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej ma związek z układem sterowania pompą ciepła, który jest zarządzany przez regulator temperaturowy. Dzięki pogodowemu lub pokojowemu regulatorowi system grzewczy jest optymalizowany znacznie sprawniej niż ręcznie. Użytkownik nie musi ciągle kontrolować stanu temperatury i dopasowywać do niego trybu pracy pompy ciepła.

Podsumowanie
Krzywa grzewcza pompy ciepła to istotny parametr, który każdy użytkownik inwestujący w to urządzenie grzewcze, powinien wziąć pod uwagę. Jeżeli zależy Ci na tym, aby wiedzieć o nim jak najwięcej, jak również, aby dobrze dobrać pompę ciepła, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.
Autor: Aneta Wojtczak

Przeczytaj także:
- Jak często włącza się pompa ciepła?
- Ile kosztuje montaż pompy ciepła?
- Histereza kotła gazowego — co to jest i jak ją ustawić?